به پورتال موسسه متن فرهنگستان هنر خوش آمديد *** با توجه به اينكه وبگاه در دست طراحي و تكميل بخش هاي مختلف است پيشاپيش از بروز مشكلات احتمالي از كاربران محترم عذر خواهي مي كنيم
هنرهاي صناعي
دانشنامۀ مهر و حکاکی در ایران

قیمت : 4,500,000  ریال

دانشنامۀ مهر و حکاکی در ایران

 

 

نویسنده: محمدجواد جدی
978-964-232-187- شابک: 2
1392 ؛ چاپ اول
رحلی؛ 864 ص
بدون قاب: 4,300,000 ریال
با قاب: 4,500,000 ریال                                                                                                                                                         
وزن : 4.293 گرم
 
 
 
در کتاب حاضر با استناد به مآخذ معتبر تاریخی و ادبی نمایی كلی از موقعیت و جایگاه اجتماعی و هنری مهر از دوران كهن تاكنون ارائه شده و با مروری بر سیر تاریخی هنر حكاكی در ایران، و ارائۀ تصاویری ارزشمند زمینه و انگیزۀ مناسب برای آشنایی علاقه مندان و پژوهشگران فراهم گردیده است. نگارنده در فصل اول به تاریخ مهر و حکاکی در ایران پرداخته و پس از فصل دوم با عنوان « از مهر تا انگشتری » در فصول سوم تا هفتم به بیان تاریخچه  « مهر از آغاز دورۀ هخامنشی تا پایان دوره ساسانی » ، «خط کوفی، خطوط ششگانه و مهرهای دوران اسلامی » ، «مهر و سیر تکاملی خط و خوشنویسی در عصر ایلخانی » و مهر در دوران تیموری، صفوی و قاجار پرداخته است. فصل هشتم « به معرفی حکاکان بزرگ و نحوۀ کار آنان » اختصاص دارد و فصل نهم نیز دربارۀ هنر سجع سازی مهر است.
فصول دهم تا دوازدهم در واقع معرفی مهرهای برخیاز پادشاهان، رجال و شاهزادگان و نیز مهرهای اماکن متبرکه، علمای اسامی، مراجع تقلید و هنرمنداناست. فصل سیزدهم به مهرهای دو کشور پهناور عثمانی در شمال غرب ایران و شبه قارۀ هند درجنوب شرقی ایران اشاره دارد، و سرانجام در فصل چهاردهم با استخراج و شناسایی بیش از 200 واژه و ترکیب گوناگون فرهنگنامه ای از مهر و حکاکی درشعر و ادبیات پارسی آورده شده است.
 تلگرام ما
 فروشگاه اینترنتی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
 

 امام خمینی
 رهبر
 پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
 شورای انقلاب فرهنگی
 دولت
 فرهنگستان هنر‌
 كتابخانه تخصصي فرهنگستان هنر
 مردم و دولت

 
 
 
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه متن محفوظ است.