به پورتال موسسه متن فرهنگستان هنر خوش آمديد *** با توجه به اينكه وبگاه در دست طراحي و تكميل بخش هاي مختلف است پيشاپيش از بروز مشكلات احتمالي از كاربران محترم عذر خواهي مي كنيم
تازه های نشر

کریستوا در قابی دیگر

نویسنده : اِستل بَرِت                                 مترجم : سید محمد مهدی ساعتچی

چاپ اول ؛ سال 1398               جیبی ، شومیز ؛ 262 ص               قیمت : 220000 ریال

این کتاب با کنکاش در برخی آرای محوری کریستوا در آثارش، قصد دارد نشان دهد که چگونه نگرش او نسبت به زبان و تجربۀ زیباشناختی، نسبتی ویژه با تبیین کردوکارهای دیداری همچون نقاشی، عکاسی و فیلم دارد. کریستوا با تأکید بر مفاهیم کردوکار و فرایند می کوشد توضیح دهد چگونه خود هنر برای کشف و نام‌گذاری بصیرتی  که  عرضه می‌کند، ابزارهایی در اختیارمان می گذارد. برای درک این مطلب، لازم است تا مفاهیم کلیدی آثار او را به دقت بررسی کنیم و آن‌گاه ببینیم هنرآفرینان، هنردوستان و افرادی که به پژوهش درباره فرایند خلاقه  و ارتباط میان هنرمند و اثر هنری، ابژۀ هنری و مخاطب هنر علاقه دارند، چگونه می توانند از این مفاهیم استفاده کنند.

تاریخ زیبایی - نظریه های زیبایی در فرهنگ های غربی

نویسنده : اومبرتو اکو                                  ترجمه و گزینش : هما بینا

چاپ پنجم؛ سال 1398              شومیز؛ وزیری ، 232 ص                قیمت : 450000 ریال

این کتاب زیرنظر امبرتو اکو نگاشته شده است. مقدمه و نه فصل از این کتاب را خود اکو و بقیه فصول را جورلامو دو میکله نوشته است. در مروری برای یافتن تعریف‌ها و تأویلهایی از زیبایی، اکو و همکارش کوشیده‌اند دیدگاه خود را با تکیه بر مدارک علمی، تاریخی، هنری یا فلسفی بیان نمایند و برای تکمیل آن نیز متن را با تصاویری همراه کرده‌اند؛ در هفده فصل کتاب به بررسی این مطالب پرداخته شده است: آرمان زیبایی‌شناسی در یونان قدیم، آپولونی و دیونیسوسی، زیبایی در قالب تناسب و هماهنگی، نور و رنگ در قرون وسطی، زیبایی هیولاها، از شعر روستایی تا زن فرشته‌سان، زیبایی سحرآمیز از سده پانزدهم تا شانزدهم، بانوان و قهرمانان، از ملاحت تا زیبایی ناآرام، استدلال و زیبایی، امر شکوهمند، زیبایی رمانتیک، کیش زیبایی، شیء جدید، زیبایی ماشین‌آلات، از فرم انتزاعی تا اعماق مواد، و زیبایی رسانه‌ها

تاریخ زشتی

نویسنده: اومبر تواکو                           ترجمه: هما بیتا –کیانوش تقی زاده انصاری

چاپ سوم؛ 1398                 وزیری؛ شومیز؛ 422 ص                 قیمت: 680000 ریال

اومبرتواکو، هنرنویس، رمان­نویس،فیلسوف و مترجم ایتالیایی پس از نگارش کتاب تاریخ زیبایی نوشتاری را نیز به تاریخ زشتیاختصاص داده است که اصل آن به زبان ایتالیایی است. نسخة پیش رو از ترجمۀ نه چندان روان و آسان­فهمانگلیسی،به فارسی برگردانده شده است. اکو در این «کتاب زیبا» کوشیده است در هیأت یک نشانه­شناس،فیلسوف، و مورخ ایده­ها،مفاهیم گوناگون زشتی را در ادوار مختلف گردآوری کند. هنگام خواندن این کتاب احساس می­کنیددر یک نمایشگاه قدم می­زنید.چوندر خلال فصلهایی که یکی پس از دیگری می­آیند،گزیده­هاییدوگانه گنجانده شده­اند: متونادبی و شاعرانه، و آثار هنری با نمایشی پُرشکوه. وی با سبُک­خیزیقلمش، بزرگترین دشواریها را با چنان سهولتی ابراز می­کندکه فضل و دانش صورتی دلچسب و ساده به خود می­گیرد.

         اسرار مکنون یک گل - تأملی در مبانی حکمی نیلوفر مقدس در آیین، هنر و معماری شرق  )با تجدید نظر و اضافات(

نويسنده: حسن بلخاری قهی

چاپ سوم ؛ 1398             شومیز، رقعی؛ 240 ص                 قیمت : 320000 ریال

اسرار مکنون یک گل، که شرحی از حضور و تجلی نیلوفر در هنر و معماری شرقی است؛ در چاپ سوم خود شامل دو بخش جدید است: بخش اول ترجمۀ مقاله ای است در شرح کاربرد افزون تر نیلوفر در هنر هندی و بخش دوم برگردان کامل پدما پورانا یا پورانای نیلوفر، که از جمله پوراناهای هجده گانه می باشد. این کتاب در پنج فصل به بررسی جایگاه آیینی نیلوفر آبی(لوتوس) و تجلی آن در هنر و معماری ایران و هند می پردازد. نیلوفر آبی به دلیل ویژگی های خاصی همچون شکفتگی با طلوع خورشید، مهم ترین نماد ظهور و تجلی در انگاره های آیینی شرقیان به شمار می رود، به همین دلیل نقش مایه ای مشهور و مقدس در هنر و معماری شرق است.

زیبایی نزد روزبهان (آنچه امروز از او می توان آموخت)

سعید بینای مطلق

چاپ اول ؛ سال 1398              شومیز ، رقعی ؛ 208 ص                 قیمت : 280000 ریال

این کتاب پژوهشی تاریخی نیست. نویسنده سرِ آن ندارد که به تحول معنای زیبایی نزد روزبهان بپردازد. اصلاً چنین نگرشی با سرشت اندیشۀ او سازگاری ندارد. بی گمان، شیوۀ تاریخی به جای خود سودمند است، اما همه جا به کار نمی آید. تاریخی دیدن، همانا جزء به جزء پیش رفتن است. آنچه در این میان قربانی می شود، همان نفس امر یا چیستی شیء است. شیء را نمی توان با ترکیب و کنار هم گذاری اجزا آن تعریف کرد. صورت چیزی بیش از صِرف ترکیب است.زیبایی نیز، از جمله نزد روزبهان، چنین است.

نظریه برای مطالعات پرفورمنس

نویسنده : فیلیپ اُسلاندر                         مترجمان : شهاب پازوکی، مجید پروانه پور

چاپ اول ؛ سال 1398              شومیز ، وزیری ؛ 242 ص               قیمت : 400000 ریال

نظریه برای مطالعات پرفورمنس: راهنمای دانشجویان، کتاب راهنمای سلیس و موجزی دربارۀ نسبت های مهم میان مطالعات پرفورمنس و نظریه انتقادی پس از دهه 1960 است. فیلیپ اّسلاندر به مفهوم پرفورمنس، آن گونه که در شماری از رشته های دانشگاهی به آن پرداخته شده، نظر می افکند.اّسلاندر با چهار چهرۀ اصلی -فروید، ماکس، نیچه و سوسور –آغاز می کند و در ادامه دیباچه ای راهگشا دربارۀ اندیشمندان نظریه پرداز مهم سدۀ گذشته، از آلتوسر گرفته تا ژیژک، عرضه می دارد. در هر مدخل، سوابق زندگینامه ای، مباحث نظری و اطلاعات کتاب شناختی در کنار بحثی درباره ارتباط هر یک از این چهره ها با مطالعات تئاتر و پرفورمنس و پیشنهاداتی برای پژوهش های آینده ارائه شده است. 

شرق نگاشت (2)  مجموعه مقالات از شرق تا شرق نقش انسان در هنر از دیدگاه شرق

به کوشش نسرین دستان

چاپ اول ؛ سال 1398              شومیز ، رقعی ؛ 169 ص              قیمت : 280000 ریال

اثر حاضر مجموعه مقالات ارائه شده در نشست تخصصی از شرق تا شرق با محویت نگاهی به نقش انسان در هنر از دیدگاه شرق و تمدن های شرقی است که جایگاه حضور و جهان بینی انسان و هنر را بررسی می کند و همچنین به بررسی تعاملی که میراث تمدن های گذشته و سنت های به یادگار مانده کنونی با یکدیگر ایجاد کرده اند و همچنین به مشترکات فرهنگی و هنری متمرکز بر مناسبات فرهنگی کشورهای حوزه جغرافیایی شرق مانند هند و پاکستان و چین می پردازد.

شرق نگاشت (1)مجموعه مقالات هنر و معماری شرق

به کوشش محمدرضا سروی

چاپ اول ؛ سال 1398            شومیز ، وزیری ؛ 278 ص             قیمت : 450000 ریال

دایره المعارف هنر ( THE DICTIONARY OF ART) به کوشش جین ترنر طی مدت شانزده سال گردآوری شده است و در بر گیرنده طیف گستره ای از مطالب و موضوعات مربوط به نهضت ها، گروه ها، مکاتب و سبک های هنری در تمدن های شرقی از دوره های پیش از تاریخ تا دوره معاصر است . مجلد پیش رو، با عنوان مجموعه مقالات شرق نگاشت 1، که به بررسی اهمیت جایگاه هنر شرق می پردازد، گزیده ای از مدخل های هند، ژاپن، کره، تبّت و چین این دایره المعارف است.

آثار جعلی و تقلبی - مجموعه مقالات مسائل هنر و زیبایی شناسی معاصر-4

نویسنده : الفرد لسینگ، دنیس داتون                        مترجم : نیما ملک محمدی

چاپ دوم ؛ سال 1397            پالتویی ، شومیز- 82 ص                  قیمت : 80000 ریال 

كتاب حاضر، به عنوان چهارمين جلد از مجموعه مقالات مسائل هنر و زیبایی‌شناسی معاصر، خواننده را با یکی از بحث‌انگیزترین مسائل هستی‌شناسی هنر آشنا می‌سازد. «جعل و تقلب» در هنر سالهاست که در محور مباحث مربوط به جایگاه اثر در عالم هنر، مسئلۀ اصالت و بداعت، و ادراک زیبایی‌شناختی قرار گرفته است. دو مقاله‌ای که از کتاب بحث دربارۀ هنر انتخاب شده به ‌اعتبار نام نویسندگان و قدرت استدلال ایشان در شرح و بسط موضوع از سودمندترین مطالب موجود به شمار می‌رود و به منظور پاسخگویی به این سؤال که آیا جعلی بودن اثر، برای فردی که توجه خود را فقط معطوف ارزش زیبایی‌شناختی کرده، اهمیتی دارد یا خیر؟ با تفکری انتقادی هم به ماهیت ارزش زیبایی‌شناختی پرداخته است و هم به ماهیت تجربۀ زیبایی‌شناختی

روش تحقیق در هنر و طراحی بصری سازی پژوهش

نویسنده : کرول گری و جولی ین ملینز                  مترجم : طاهر رضازاده

چاپ دوم ؛1397                   شومیز ، 320 ص                      قیمت : 400000 ریال

این کتاب درباره یادگیری است - یادگیریِ پژوهش . این نکته قبول عام یافته است که یادگیری در هنر و طراحی به روش تجربی انجام می شود . ما با کار کردن بهتر یاد می گیریم - با تجربه مستقیم موضوع و باز اندیشی درباره آن . ما با کار عملی ، با پژوهش و با تامل در این هر دو آموزش می بینیم . این یادگیریِ فعال و بازاندیشانه رابطه پویایی میان کار عملی و پژوهش برقرار می سازد . کار عملی پرسش هایی ایجاد می کند که نیازمند پژوهش است و متقابلاً پژوهش نیز بر کار عملی اثر می گذارد . این یادگیری در نظام تحصیلات تکمیلی صورت می گیرد که شامل راهبردهای آموزشی دانشجومحور و کار پروژه ای است . این نظام ساختار و معیارهای روشنی را برای یادگیری فراهم می کند.

درآمدی بر فلسفۀ هنر 
كتاب تقدیری سال 1387 ؛ برگزیدۀ سومین دورۀ کتاب فصل

  نویسنده: نوئل کارول                                       مترجم: صالح طباطبایی
 چاپ چهارم ؛1397               وزیری، شومیز ؛ 444 ص             قیمت : 500000 ریال

اين‌ كتاب‌ پيش‌درآمد يا مقدمه‌اي‌ است‌ بر پاره‌اي‌ فنون‌ اصلي‌ و مسائل‌ محوري‌ در فلسفۀ تحليلي‌ هنر. فلسفۀ تحليلي‌ مفاهيمي‌ را كه‌ شالودۀ كاربستهاي ‌ماست‌، تحليل‌ مي‌كند و هنر نيز صورت‌ متداولي‌ از كاربست‌هاي‌ انساني‌ است‌. پس غرض‌ فلسفۀ تحليلي‌ هنر كشف‌ و بررسي‌ مفاهيمي‌ است‌ كه‌ آفرينش‌ هنري‌ و انديشيدن‌ در باب‌ هنر را ممكن‌ مي‌سازد. اين‌ كتاب‌ به پنج‌ فصل‌ تقسيم‌ شده‌ است‌. چهار فصل‌ نخست‌ به مرور نظريه‌هاي‌ مختلف‌ هنري‌ شامل نظريه‌هاي‌ بازنمودي‌ هنر، نظريه‌هاي‌ بيان‌گرايي‌ هنر، نظريه‌هاي‌ صورت‌گرا (فرماليستي‌)، و تعريف‌ زيبايي‌شناسانۀ هنر و سپس‌ به بیان كاستي‌هاي‌ يكايك‌ اين‌ نظريه‌ها مي‌پردازد. اما فصل پنجم منحصراً به این مسأله اختصاص یافته است که چگونه می‌توان آثار پیشنهادی را در شمار آثار هنری شناسایی یا طبقه‌بندی کرد.

آجرستان3 - همایش آجر و آجرکاری در هنر و معماری ایران–جلد 3

به کوشش : مهدی مکی نژاد

چاپ اول ، سال 1397             شومیز، وزیری ؛ 350ص                 قیمت : 490000 ریال

كتاب حاضر سومین جلد از مجموعه ‌مقالات پژوهشي ارائه شده در همایش آجر و آجرکاری در هنر و معماری ایران است. این کتاب حاوی نوزده مقاله حاصل تلاش پژوهشگرانی است كه هر یك از منظر و حوزه تخصصی خود مباحث آسیب‌شناسی، هندسه و تناسبات، ابعاد و اندازه، خوانش‌ها و کاربردهای جدید، رویکردهای نوین و یافته‌های فنی و هنری جدید را مورد كنكاش قرار داده‌اند .برخی از عناوین مقالات این مجموعه عبارتند از بررسی نظام هندسی و نمادین آجرکاری‌های سقف‌ مسجد جامع اصفهان؛ تأملی بر چیدمان آجر در مسجد و مدرسه آقابزرگ؛ تاج و سرتاج در آجرکاری معماری ایران؛ تابش‌بند آجری هوشمند؛ آسیب‌شناسی آجر در ساختمان‌های امروزی؛ بررسی تأثیرات فرم و ابعاد آجر بر نحوه ساخت و پایداری عناصر باربر عمودی در معماری سنتی ایران؛ آجرکاری خانه‌های قاجاری تبریز به مثابه آرایه‌های معمارانه بومی؛ عوامل ارتقا‌ء دهنده کیفیت بصری در آجرچینی پارامتریک نماهای معاصر.

آجرستان2- همایش آجر و آجرکاری در هنر و معماری ایران- جلد 2

به کوشش : مهدی مکی نژاد

چاپ اول ، سال 1397              شومیز، وزیری ؛ 350 ص                قیمت : 470000 ریال

كتاب حاضر که دومین جلد از مجموعه ‌مقالات پژوهشي ارائه شده در همایش آجر و آجرکاری در هنر و معماری ایران است و در آن برای نخستین بار به صورت اختصاصی در قالب یک همایش ملی به مباحث تاریخی و زیبایی‌شناسی آجر و تزیینات آجرکاری پرداخته شده دربردارنده هفده مقاله ارائه شده در همایش اصلی و پیش همایش کرمان است. در این مقالات تزیینات آجری سردر مسجد جورجیر، منار ساربان، مسجدالنبی قزوین، گنبد سرخ مراغه، مناره‌های مسجد جامع برسیان، چهل‌دختران، مسجد جامع گار، مسجد جامع سین، مسجد جامع ساوه، مسجد جامع گناباد، خانه‌ای سنتی سبزوار، سیرجان، خانه‌های دوره قاجار کرمان، خانه‌های قاجاری شیراز و ... مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

هنر عمومی   مجموعه مقالات مسائل هنر و زیبایی شناسی معاصر (2 )

نویسنده: هیلده هاین                مترجم: شهریار وقفی پور
چاپ دوم؛ سال  1397                    پالتویی، شومیز، 102 ص             قیمت : 90000 ريال

اين مجموعه دومين جلد از مجموعه مقالات مسائل هنر و زيبايي‌شناسي معاصر است كه به همت انتشارات فرهنگستان هنر در راستاي معرفي گرايشهاي نو در زيبايي‌شناسي و فلسفۀ هنر و ارائۀ جديدترين نظريه‌ها دربارۀ مباحث بحث‌برانگيز اين حوزه انتشار مي‌يابد.اين كتاب در سه فصل بحثهاي مهمي را پي گرفته است: هنر چرا بايد عمومي باشد؟ رابطۀ بين هنر عمومي و ذوق عمومي چيست؟ آيا مصاديق هنر عمومي را ذوق مردم تعيين مي‌كند يا خير و به اين نتيجه مي‌رسد كه حمايت از هنر عمومي و ساختار و توليد آن ـ با هر نمودي كه باشد ـ از خصوصيات اساسي جامعۀ مدني است، اينجا هنر عمومي با ما در مقام موجودي اجتماعي و سياسي پيوند مي‌يابد.

فرهنگ نمادهای چین

نویسنده : ولفرام ابرهارد            مترجم : امیرعباس زارعی

چاپ اول ؛ سال 1397              شومیز ، وزیری ؛ 480 ص             قیمت : 630000 ریال

یکی از لوازم ضروری شناخت فرهنگها و تمدنها، شناخت زبان نمادین آن فرهنگ وتمدن است که در تولیدات فرهنگی آنها ظهور و بروز می نماید. برای مطالعه هنر و ادبیات هر قومی لازم است از نمادهای آن قوم اطلاعات و شناخت کافی داشت.با توجه به رسالتی که پژوهشکدۀ هنر فرهنگستان هنر در شناخت هنر شرق دور، و در این مورد خاص هنر چین ، برای خود تعریف نموده است، لازم بود با گنجینه نمادهای این تمدن آشنایی کافی موجود باشدلذا باید کتابی کلاسیک که این دانش را در اختیار هنرپژوه ایرانی قرار می داد ترجمه یا تألیف می شدبه این منظورکتاب ولفرام ابرهارد که یکی از بهترین کتابهای موجود در این زمینه است انتخاب و ترجمه شد.

عکس مهرویان خیال عارفان

نویسنده :حسن بلخاری قهی

چاپ دوم؛ سال 1397          رقعی، شومیز ؛ 194 ص             قیمت : 250000 ریال

حسن بلخاری قهی(1341 ش ) نویسنده، پژوهشگر و مدرس ایرانی فعال در زمینه فلسفه هنر و حکمت شرق است . حیطه اصلی مطالعات و تحقیقات وی بیشتر در زمینه فلسفه هنر و زیبایی شناسی، مبانی عرفانی هنر و معماری اسلامی و حکمت هنر شرق است که در این زمینه ها کتاب های متعددی تالیف و ترجمه کرده است . کتاب حاضر که به مفهوم شناسی خیال در آرای مولانا می پردازد و به مناسبت هشتصدمین سال تولد مولانا توسط فرهنگستان هنر منتشر شده، در سه بخش اصلی تنظیم گردیده است .

مروری بر آثار استاد جلال شباهنگی

گردآوری : مسعود ناصری

چاپ اول ؛ سال 1397             رحلی،شومیز؛132 ص           قیمت : 650000 ریال

مجموعۀ حاضر گواه زنده ای است بر تلاش های بی وقفۀ این هنرمند معاصر و عضو پیوستۀ فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، تا ضمن معرفی جایگاه ارزنده و آثار گرانقدرش، فرصتی مناسب برای تحقیق و پژوهش هنری، به ویژه برای هنرپژوهان و دانشجویان و علاقه مندان این عرصه فراهم آورد.آثار استاد در 4 بخش : دشت ها و کویرها، جنگل ها، گل و مرغ ها و حجم های شیشه ای می باشد.

هنرهای زیبای چین

نویسندگان : دنگ فوشینگ ، هوانگ لن             مترجم : نسرین دستان

چاپ اول ؛ سال 1397             رقعی، شومیز ؛ 222 ص          قیمت : 430000 ریال

هدف از ترجمه این کتاب نمایاندن گوشه ای از فرهنگ و هنر مردم چین و آشنا کردن علاقه مندان به مطالعه درحوزه تمدن شرق دور می باشد امید که کمکی هرچند کوچک به شناخت هنر چین برای مخاطبان باشد. کتاب کار مشترکی از چند نویسنده چینی است که از زبان چینی به انگلیسی ترجمه شده و از مجموعه کتابهای اداره فرهنگ و هنر چین می باشد. در ترجمه از زبان انگلیسی به فارسی سعی شده آوا نویسی اسامی خاص چینی به روش صحیح انجام شود تا برای خواننده ایرانی مشابهت اسامی قابل درک باشد
جامعه، هنر و اخلاق
مجموعه مقالات زیبایی شناسی و فلسفۀ هنر (9)

نویسنده: تام سارل                           مترجم: مسعود قاسمیان
چاپ دوم ؛ 1397            پالتویی، شومیز، 152 ص              قیمت : 100000 ريال
  کتاب جامعه، هنر و اخلاق نهمین جلد از مجموعه مقالات زیبایی شناسی و فلسفۀ هنر است. تام سارل در این کتاب نقطة شروع بحث را بر بعد اخلاقی- اجتماعی هنر از نظرگاه افلاطون می گذارد و می کوشد ضعف استدلال او را – خصوصاَ در مقایسه با مصادق امروزین آن –باز نمایاند.اندیشمند دیگر مورد بحث او، تالستوی است. نگاه تالستوی حساب خود را با او در چیستی چنان کارکردی جدا می کند. سارل بحث هتک حرمت و توهین به مقدسات را پیش می کشد :آسیبی که از قبل هنر فرودست وحتی فرادست، هرزه نگاری، برخی مصادیق آثار هنری خصوصاً از طریق رسانة تلویزیون به جامعة بشری وارد می گردد.

   
فلسفۀ هنر در عشق شناسی ملاصدرا

نویسنده: سید مهدی امامی جمعه
چاپ سوم؛  1397              وزیری، شومیز؛316 ص               قیمت : 370000 ریال

نویسنده این کتاب در فصول دهگانه به تبیین و تشریح مباحث ملاصدرا در عشق‌شناسی یعنی رابطه بین درون‌مایه‌های عشق و هنر و رخدادهای درونی عاشق و هنرمند و نیز ارتباط بین عشق مجازی عفیف و لطیف و زیبایی‌شناسی عاشق با صنایع لطیفه و هنر پرداخته ‌است. نگاه ملاصدرا به این روابط نگاهی کاملاً تخصصی و فلسفی و در عین حال زیباشناسانه و هنری است. مؤلف با طرح مباحث مقایسه‌ای بین نگرشهای ملاصدرا و نگرشهای فیلسوفان هنر در عصر جدید سعی بر آن دارد تا زاویه‌های مختلف دید و چشم‌اندازهای گوناگون را برای کاویدن ابعاد و لایه‌های بیشتری از نظریات ملاصدرا به دست دهد. وی با تشریح فضای هنری و زیبایی‌شناسانۀ عصر صفوی، به ویژه در نگارگری، نشان داده ‌است که چگونه ملاصدرا با عشق‌شناسی خود در این فضا وارد شده و آن را با نقادیهای خود تکمیل كرده ‌است.

هنر، احساس و بیان
مجموعه مقالات زیبایی شناسی و فلسفۀ هنر (3)

  نویسنده: رابرت ویلکینسون                              مترجم : امیر مازیار

چاپ سوم ؛ 1397              رقعی، شومیز ؛ 132 ص              قیمت : 90000 ريال
 سومين جلد از مجموعه مقالات زيبايي‌شناسي و فلسفۀ هنر، دربردارندۀ برگزيده‌اي از مقالات كتاب زيبايي‌شناسي فلسفي است. در اين مجموعه برخي از نظريه‌هاي كلاسيكي كه از مفهوم بيان بهره برده‌اند؛ نظريه‌هايي كه در پي استفاده از اين مفهوم براي تعريف مفهوم هنرمند هستند و نيز نظريه‌هايي كه در آنها اين مفهوم به طور خاص‌تر در زمينه زيبايي‌شناسي موسيقي به كار گرفته شده مطرح گرديده است؛ از جمله نظريات تولستوي، كالينگوود و هانسليك. بخش سوم آن نيز به بيان و انتقال زيبايي‌شناسانه و ذكر مراحل موجود در فرايند انتقال زيباشناسانه (هنرمند، اثر هنري و شخص تجربه‌گر اثر) اختصاص دارد.

گتاری در قابی دیگرآرای متفکران معاصر دربارۀ هنر

نویسنده : پال الیوت                          مترجم : ابراهیم لطفی فروشانی

چاپ اول ؛ سال 1397          جیبی، شومیز؛258 ص                   قیمت : 130000 ریال

وقتی دربارۀ «دلوز » صحبت می شود، غالباً مقصود دلوز و گتاری است.گتاری را اغلب، و حتی در قابل اتکاترین کتابهایی که دربارۀ آثار این دو نوشته شده، به نقش دستیار و همکار تنزل داده اند .گتاری درقابی دیگر، درآمدی به اندیشه های او از طریق  رسانۀ فرهنگ دیداری است، اما راهنمایی برای چگونه زیستنِ نوعی زندگی فلسفی تر هم هست.  در حالی که دلوز به معنای سنتی خود فیلسوف بود، گتاری روانپزشکِ مشتغل درکلینیک لابورد3  فرانسه بود .او مارکسیست و حامی انواع گروه های مختلف سیاسی هم بود از جمله جبهۀ آزادی دگرباشان و جنبش زناناین بدان معنا است که اندیشه های او همواره به جامعۀ پیرامونش ربط داشته اند و فلسفۀ او همواره اعتبار خود را، در وضعیتی که هنوز هم برقرار است، حفظ کرده است.

آجرستان- مجموعه مقالات همایش آجر و آجرکاری در هنر و معماری ایران(جلد اول)

به کوشش : دکتر مهدی مکی نژاد                 

چاپ اول ؛ سال 1397           وزیری،شومیز؛ 284 ص                 قیمت : 370000 ریال
 
کتاب مجموعه مقالات آجر،کمی متفاوت تر از عرف مقالات همایش های مرسوم  منتشر می شود. نخست اینکه به دلیل اهمیت و جایگاه دزفول در کاربرد آجر، مقالات پذیرفته شده از سوی شورای علمی همایش،در دفتر جداگانه با عنوان آجرستان دفتر دزفول منتشر می شوند؛ دوم به احترام استادان آجرکار و به منظور بزرگداشت و ارج نهادن به سالها تلاش این عزیزان زحمتکش، تعدادی از استادکاران که اطلاعات و شناختی از آنها داشتیم در بخش پایانی کتاب معرفی می شوند.

قرآن های دورۀ تیموری- درآمدی بر نظام بصری حاکم بر نسخ خطی ایرانی

مؤلف و پژوهشگر: طیبه بهشتی

چاپ اول ؛ سال 1397              رقعی، شومیز ؛ 114 ص                    قیمت : 220000 ریال

کتاب حاضر محصول طرحی پژوهشی با عنوان « تبیین نظام بصری حاکم بر طراحی قرآن های دورۀ تیموری با تمرکز بر قرآن منتخب آن دوره » است. هدف اولیۀ این طرح، تدوین نظام بصری حاکم بر دست کم یکی از مصاحف دورۀ تیموری بود که در یکی از کتابخانه ها یا موزه های داخل کشور حفظ و نگهداری می شود. پژوهنده برای یافتن نمونۀ مد نظر خود از محل موزه های آستان قدس رضوی در مشهد، موزۀ آستانۀ مقدسۀ حضرت معصومه (س) در قم، موزه های ملی قرآن کریم و ملی ایران در تهران بازدید نمود و تعداد معتنابهی مخطوطات قرآنی دورۀ تیموری را بررسی کرد.

        مجموعه مقالات نقش و نقشبند - شرح احوال و آثار غیاث الدین علی نقشبند یزدی

به کوشش منیژه کنگرانی

چاپ اول ؛ سال 1397              رقعی، شومیز ؛ 202 ص                قیمت : 300000 تومان

خواجه غیاث الدین نقشبند نقاش و نقشبندی توانا، بافنده اى مبدع و چیره دست، کمان گیرى جسور و شاعرى خوش قریحه بود که مدیریت کارگاه هاى نساجى سلطنتى دوران شاه عباس را بر عهده داشت. وی منسوجات ایران در دوران صفوى را به چنان شکوفایى و شهرتى رساند و خود چنان بلند آوازه گشت که شاهان و شاهزادگان ایران و سایر بلاد طالب و خواهان پارچه هاى بافته شدۀ وى شدند. خواجه غیاث الدین ضمن شناخت و به کار بردن تجربه و میراث گذشتگان، درکار خود نوآوریهای شگرفی داشت، از جمله بافت پارچه هاى چند تابی و مخمل با نقوش انسانی و ملهم از ادبیات

درآمدی بر تاریخ داستانی ایران پیش از اسلام

نویسنده : ندا اخوان اقدم

چاپ اول ؛1397                رقعی ، شومیز ؛ 262 ص                       قیمت : 290000 ریال

داستان همان روایت یا شرح و گزارشِ حوادث است که آن را اساس و پایۀ تمامی شاخه های ادبیات می دانند. همۀ ما داستان را می شناسیم و با آن خو گرفته ایم، زیرا داستان با عنصر خیال پردازی در ارتباط است، از این رو نه تنها بسیار دلنشین، بلکه تاثیرگذار و ماندگار است و راهی است برای فرار از واقعیت های نه چندان شیرین زندگی. این کتاب سعی دارد تا تاریخِ داستان و روایت را در ایران پیش از اسلام دنبال کند و در راستای همین هدف متون داستانی را به منزلۀ اثر هنری در نظر می گیرد که با فهم صحیح آن می توان به نیّت مؤلف و یا راوی داستان پی برد و دریافت که هدف خلق این داستان چه بوده است.

کنکاشی در احوال مجالس مضحکه سده سیزده خورشیدی

نویسنده : محمدحسین ناصربخت

چاپ اول؛ 1397                 وزیری ، شومیز ؛ 300 ص                قیمت : 390000 ریال

سده سیزدهم خورشیدی از سویی دوران اوج نمایش های سنتی ایرانی به شمار می آید و از سوی دیگر زمان آشنایی ایرانیان با نمایش به شیوه فرنگستان است؛ روزگار تلافی سنت و مدرنیته. روزگاری که مردمان این سرزمین کهن در بحبوحه تلاطم های اجتماعی و سیاسی، تعالی شکل های قدیم نمایش های شادی آور ایرانی و پدید آمدن گونه های نوینی در این عرصه را شاهدند، دوران ثبت « مجالس مضحکه » با بهره بردن از الگوهای نمایش فرنگی و زمانه رواج « شبیه مضحک » ها. مکتوب حاضر کنکاشی است در احوال مجالس مضحکه دوران پُر تلاطم سده سیزدهم خورشیدی، برای دستیابی به شناختی از شگردها و فنون این نحله از نمایش ایرانی، به روایت اسناد موجود.

سه شتران

آنتونی وین                           مترجمان : یدالله آقاعباسی، زهرا آقاعباسی

چاپ اول ؛1397                  وزیری، شومیز ؛ 464ص                    قیمت : 380000 ریال
 او. سی. ام. از زمان بنیان‌گذاری در ترکیه در 1907 و گسترش آن در ایران در 1911، تحت تأثیر رویدادهای تاریخی زیادی بود که ماجرای ترک‌های جوان، جنگ جهانی اول، آتش‌سوزی اسمیرنا، آتاتورک، ورشکستگی وال‌استریت، ظهور رضاشاه، جنگ جهانی دوم و انقلاب اسلامی ایران از آن جمله‌اند. پیشنهاد کردم تاریخچۀ او. سی. ام. را همچون رشتۀ پیوندی به کار بگیریم و از این طریق چگونگی تأثیر این رویدادها را نه فقط بر کسب و کار شرکت، بلکه بر زندگی بافنده‌ها، رنگرزها، ریسنده‌ها، گردآورندگان محلی فرش، و دلالانی که برای آن‌ها کار می‌کردند، یعنی گمنامان حوزۀ فرش، نشان دهیم.

                               هنر اسلامی و فرهنگ بصری                                         

نویسنده : فیرچایلد راگلس                           مترجم : بهنام صدری

چاپ اول؛ 1396                  وزیری،شومیز؛242 ص                   قیمت : 190000 ریال  

نظم مورد استفاده در این کتاب بیانگر فهم من از تاریخ در حد واقعیتی عینی است، که البته کامل نیست. به طور کلی، ساختار مورد نظر از کل به جزء بوده که در جایی که از نظر جغرافیایی نظمی در کار باشد بر این قاعده و نیز براساس ترتیب تاریخی بسیار تقریبی، دسته بندی می‌شود. کتاب با آنچه من مثال‌هایی از متون پایه می‌دانم آغاز می‌شود: این متون با وجود اینکه آثار واقعی هنر و معماری را توصیف نمی‌کنند، اما عموماً بیانگر ارزش‌های مربوط به مکان‌ها، ساختمان‌ها و نیز مردمان ساکن در آنها هستند.

شاهکارهای فرش بافی مشهد در عصر قاجار

حسین کمندلو

چاپ اول ؛ 1396                 رحلی ، شومیز؛ 200 ص                   قیمت :550000 ریال       

قریه سناباد پس از شهادت حضرت رضا (ع) همواره موردتوجه حاکمان ایران و خراسان بوده است، توجه ویژه به حرم مطهر رضوی در سلسله‌های تیموری، صفوی، افشار، زند و قاجار باعث گسترش روزافزون شهر مشهد گردید. در طی سال‌های متمادی هنرمندان و صنعتگران معتبری در این منطقه از خراسان بزرگ حاضر شدند و آثار صناعی مختلفی ازجمله فرش پدید آوردندبامطالعۀ فرش‌های مشهد، شاید بتوان گفت در اواخر عصر قاجاریه تا اواسط حکومت پهلوی، همراهی و همکاری هنرمندان و تولیدکنندگان خراسانی، کرمانی و تبریزی، باعث خلق زیباترین آثار هنر ایرانی شد. فر‌ش‌های این دوران از تاریخ هنرهای صناعی بر پایبندی و حفظ سنت‌های اصیل فرش‌بافی مشهد در عصر صفویان گواهی می‌دهند با این تفاوت که هنرمندان و تولیدکنندگان خراسانی تغییرات بسیار کوچکی در شیوۀ طراحی، رنگ‌بندی و بافت فرش مشهد بر اساس الگوها و سنت‌های کرمانی و تبریزی ایجاد کردند 


 

 تلگرام ما
 فروشگاه اینترنتی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
 

 امام خمینی
 رهبر
 پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
 شورای انقلاب فرهنگی
 دولت
 فرهنگستان هنر‌
 كتابخانه تخصصي فرهنگستان هنر
 مردم و دولت

 
 
 
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه متن محفوظ است.