به پورتال موسسه متن فرهنگستان هنر خوش آمديد *** با توجه به اينكه وبگاه در دست طراحي و تكميل بخش هاي مختلف است پيشاپيش از بروز مشكلات احتمالي از كاربران محترم عذر خواهي مي كنيم
اخبار > كتاب «متافيزيك خيال در گلشن راز شبستري» به چاپ سوم رسيد


كتاب «متافيزيك خيال در گلشن راز شبستري» به چاپ سوم رسيد


كتاب «متافيزيك خيال در گلشن راز شبستري» به كوشش «نصرالله حكمت» براي سومين بار تجديد چاپ شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، کتاب گلشن راز شیخ محمود شبستری اثری جاودانه و ماندگار، و همانطور که از نام آن بر می‌آید، سرزمین خیال و تخیل است. خیال در این منظومه هم جنبه هستی شناختی دارد و هم جنبه معرفت شناختی و در عین حال تخیل به عنوان روش در سراسر متن دارای حضوری سرسبز و شاداب است. عظمت و شکوه گلشن راز در این است که توانسته آموزه هاي مکتب عرفانی ابن عربی را از حلقه واسط تخیل هنری به عرفان عاشقانه ایرانی پیوند دهد؛ از این رو، در آن نظر ابن عربی درباره خیال به منظور فهم بهتر نظر شبستری در این زمینه بیان شده و همچنین با کندوکاو در دو حوزه متافیزیک خیال یعنی مبانی هستی شناختی و معرفت شناختی خیال، بیان مباحث کلی خیال در حوزه تخیلات (دو بخش اصلی در ساختارگلشن راز) و مطالعه درباره روش تمثیلی شبستری با رویکردی خیالکارانه ساختار گلشن راز نشان داده است.
اين كتاب در سه فصل به تأليف نصرالله حكمت فيلسوف و استاد دانشگاه شهيد بهشتي نگاشته شده است. در فصل اول به «جايگاه خيال در عرفان ابن عربي» پرداخته شده است. فصل دوم به «جهان شناسي خيالي در گلشن راز» اختصاص دارد و «زبان شناسي خيالي در گلشن راز» عنوان سومين فصل اين كتاب است. اين كتاب با منابع، نمايۀ آيات، نمايۀ روايات، نمايۀ ابيات گلشن راز، نمايۀ اعلام و نمايۀ مفاهيم منتشر شده است.
كتاب «متافيزيك خيال در گلشن راز شبستري» با شمارگان 1000 نسخه، در 291 صفحه با قيمت 175000 ريال توسط مؤسسه تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري (متن) تجديد چاپ و عرضه می شود .

براي اطلاع از اخبار انتشارات فرهنگستان هنر به كانال ما در تلگرام بپيونديد: @matnpublishing1

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 تلگرام ما
 فروشگاه اینترنتی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
 

 امام خمینی
 رهبر
 پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
 شورای انقلاب فرهنگی
 دولت
 فرهنگستان هنر‌
 كتابخانه تخصصي فرهنگستان هنر
 مردم و دولت

 
 
 
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه متن محفوظ است.