به پورتال موسسه متن فرهنگستان هنر خوش آمديد *** با توجه به اينكه وبگاه در دست طراحي و تكميل بخش هاي مختلف است پيشاپيش از بروز مشكلات احتمالي از كاربران محترم عذر خواهي مي كنيم
اخبار > رمزشناسي در هنرهاي بودايي و هندويي را بخوانيد


رمزشناسي در هنرهاي بودايي و هندويي را بخوانيد

کتاب رمزشناسي حالات دست و بدن در هنرهاي بودايي و هندويي پنجمین جلد از مجموعه نمادشناسی هنر شرق به تازگی روانۀ بازار نشر شده است.

در سرآغاز كتاب، نويسنده آورده است: «حالات دست و بدن از ديرباز در آداب و مناسك ديني اقوام گوناگون نقشي نمادين داشته است. رقص‌هاي آييني و شيوه‌هاي خاص عبادت و نيايش، همگي با همين مضمون ارتباط دارند. اديان ابراهيمي نيز از اين قاعده مستثنا نيستند. مثلاٌ يهوديان به هنگام نيايش، دعا و تلاوت اوراد، خصوصاٌ در مقابل ديوار ندبه، بدن را به پيش و پس حركت مي‌دهند. در سنت نيايش مسيحي، زانوزدن در مقابل محراب، فشردن كف دست‌ها در مقابل و كشيدن نقش صليب در جلوي بدن به هنگام نيايش در مقابل تمثال عيساي مصلوب، از آداب رايج ديني به شمار مي‌رود. نمازهای پنجگانۀ مسلمانان نیز بر همین قاعده است.»

تعداد حالات دست و بدن در آداب دینی ادیان شرقی، خصوصا بودیزم و هندوییزم به مراتب گسترده‌تر از ادیان رایج و شناخته شدۀ دیگر است. نویسنده در این کتاب با اشاره به نام هر یک از این حالات به مفاهیم هر یک پرداخته تا راهی باشد برای فهم آداب نیایش در این سنن دینی. کتاب حاضر با حدود 300 تصویر خطی و رنگی ساختاری دایرة‌المعارفی دارد و در نوع خود بی مانند است.

انتشارات فرهنگستان هنر پیش از این، کتاب‌های فیل در شمایل‌های هندویی و بودایی (1388)، مار در هنرهای بودایی و هندویی (1391)، پرنده‌های اساطیری در هنرهای بودایی و هندویی (1393)، ایزدان آب و آبزیان اساطیری (1394) را از مجموعه نمادشناسی هنر شرق منتشر کرده است.

كتاب رمزشناسي حالات دست و بدن در هنرهاي بودايي و هندويي كه از 3 فصل و مداخل زيرمجموعه تشكيل شده است، با شمارگان 1000 نسخه، در 278 صفحه و به قيمت 29 هزار تومان توسط مؤسسه تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري(متن) عرضه مي‌شود. علاقه‌مندان مي‌توانند اين كتاب را از كتاب‌فروشي فرهنگستان هنر به نشاني خيابان وليعصر(عج)، پايين‌تر از چهارراه طالقاني، شماره 1550 تهيه کنند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 تلگرام ما
 فروشگاه اینترنتی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
 

 امام خمینی
 رهبر
 پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
 شورای انقلاب فرهنگی
 دولت
 فرهنگستان هنر‌
 كتابخانه تخصصي فرهنگستان هنر
 مردم و دولت

 
 
 
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه متن محفوظ است.