به پورتال موسسه متن فرهنگستان هنر خوش آمديد *** با توجه به اينكه وبگاه در دست طراحي و تكميل بخش هاي مختلف است پيشاپيش از بروز مشكلات احتمالي از كاربران محترم عذر خواهي مي كنيم
اخبار > کتاب مجموعه مقالات نقش و نقشبند؛ منتشر شد


کتاب مجموعه مقالات نقش و نقشبند؛ منتشر شد

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، مجموعه مقالات نقش و نقشبند، شرح احوال و آثار غیاث­ الدین علی نقشبند یزدی به کوشش منیژه کنگرانی و زیر نظر معاونت علمی و پژوهشی فرهنگستان هنر، منتشر شد.

در مقدمه کتاب آمده است: «شکوه و اوج پارچه ­بافی در ایران به دوره صفوی بازمی­ گردد. کارهای تولید­شده در این دوره منجر به آن شد که نام هنرمندان بافنده چون سایر هنرمندان بر آثارشان نقش بندد. از برجسته ­ترین استادان و هنرمندان این فن ظریف که ثبت نامش بر منسوجات، هنر ایران را بلند آوازه کرد، باید از غیاث­ الدین علی یزدی نام برد که به واسطه تبحرش در طراحی نقوش به «نقشبند» شهرت یافت.»

به رغم نقش و جایگاهی که غیاث­ الدین علی یزدی در اعتلای هنر بافندگی در ایران و جهان داشته، دریغ که تا کنون تلاشی برای شناسایی و گردآوری و چاپ مجموعه آثارش انجام نپذیرفته­ است. معاونت علمی و پژوهشی فرهنگستان هنر کوشید با برگزاری هم ­اندیشی «نقش و نقشبند» در فرهنگستان هنر، یاد این هنرمند ارجمند و میراث گرانقدری که بر جای گذاشته، پاس داشته ­شود تا الگویی برای نسل ایران امروز و زمینه­ای برای تحقق و پژوهش هنری به­ ویژه برای دانشجویان و پژوهشگران عرصه پارچه و منسوجات فراهم آورد. این کتاب نیز در همین راستا به تازگی به همت موسسه متن منتشر شده است.

این کتاب با شمارگان 1000 نسخه در 202 صفحه و با بهای 30 هزار تومان توسط مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری(متن) عرضه می­شود. علاقه­ مندان می­تواند این کتاب را از کتاب­فروشی فرهنگستان هنر به نشانی خیابان ولی­عصر، پایین­تر از چهارراه طالقانی، شماره 1550 تهیه کنند. 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 تلگرام ما
 فروشگاه اینترنتی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
 

 امام خمینی
 رهبر
 پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
 شورای انقلاب فرهنگی
 دولت
 فرهنگستان هنر‌
 كتابخانه تخصصي فرهنگستان هنر
 مردم و دولت

 
 
 
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه متن محفوظ است.