به پورتال موسسه متن فرهنگستان هنر خوش آمديد *** با توجه به اينكه وبگاه در دست طراحي و تكميل بخش هاي مختلف است پيشاپيش از بروز مشكلات احتمالي از كاربران محترم عذر خواهي مي كنيم
اخبار > کتاب تاریخ زشتی به چاپ سوم رسید.


کتاب تاریخ زشتی به چاپ سوم رسید.

کتاب تاریخ زشتی، دیگر کتاب اومبرتو اکو است که با ترجمه هما بینا و کیانوش تقی‌زاده انصاری به چاپ سوم رسیده است. در این کتاب، بعد از مصاحبه فرانسوا بونل با اومبرتو اکو، پانزده فصل آمده است که «زشتی در جهان کلاسیک»، «شیفتگی، مرگ، شهادت»، «روز قیامت، دوزخ، و اهریمن»، «هیولاها و نشانه‌های منحوس» از آن جمله است.

در پیشگفتار کتاب آمده است: همه ما در زندگی به کرّات، و در عالم هنر نیز، با مصادیق مختلف زشتی روبه‌رو شده‌ایم، اما کمتر نویسنده‌ای تلخی و مرارت تشریح و تحلیل زشتی و سیر زشتی‌نگاری ادوار مختلف تاریخی و گستره‌های متفاوت فرهنگی را به جان خریده است، آن هم وقتی می‌توان از زیبایی سخن گفت؛ به‌ویژه آنکه هرگاه نام هنر به میان می‌آید، احتمالاً نخستین توقع بیشتر مخاطبان پناه‌آوردن به زیبایی این عالم در گریز از زشتی‌ها و ناگواری‌های زندگی است و از این رهگذر حق است که سخن از زشتی چندان هم به مذاق خوش نیاید. اما برای ذهن جست‌وجوگر انسان مدرن، صرف حضور یک مفهوم، دلیلی بسنده است برای تجزیه‌وتحلیل و تعمق در دقایق آن؛ حتی اگر آن مفهوم به زشتیِ «زشتی» باشد.

اومبرتو اکو، هنرنویس، رمان‌نویس، فیلسوف و مترجم ایتالیایی، در این کتاب کوشیده است در هیئت یک نشانه‌شناس، فیلسوف، و مورخ، ایده‌ها و مفاهیم گوناگون زشتی را در ادوار مختلف گردآوری کند. هنگام خواندن این کتاب احساس می‌کنید در یک نمایشگاه قدم می‌زنید؛ چون در خلال فصل‌هایی که یکی پس از دیگری می‌آیند، گزیده‌هایی دوگانه گنجانده شده‌اند: متون ادبی و شاعرانه، و آثار هنری با نمایش پرشُکوه. او با سبُک‌خیزی قلمش، بزرگ‌ترین دشواری‌ها را با چنان سهولتی ابراز می‌کند که فضل و دانش صورتی دلچسب و ساده به خود می‌گیرد.

مترجم، اومبرتو اکو را یکی از نادر اندیشمندان معاصر غربی معرفی می‌کند که در زمینه‌های فرهنگی گوناگونی فعالیت داشته است؛ فعالیت‌های او از مقالات و نوشته‌های او در زمینه‌های زیباشناسی، نشانه‌شناسی و فلسفه گرفته تا طنزنویسی‌ها و قصه‌نویسی‌هایش امتداد دارد. در فرهنگ غربی گفته می‌شود: اکو به‌عنوان یکی از نظریه‌پردازان بنیادین مدرنیته تأثیرگذار بوده و نقشی متعادل‌کننده و واقع‌بینانه در اندیشه معاصر غرب داشته است.

کتاب تاریخ زشتی در 440 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و بهای 68هزار تومان، توسط مؤسسه متن منتشر شده‌ است.

علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب‌ را از کتاب‌فروشی فرهنگستان هنر به نشانی خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1550 تهیه کنند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 تلگرام ما
 فروشگاه اینترنتی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
 

 امام خمینی
 رهبر
 پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
 شورای انقلاب فرهنگی
 دولت
 فرهنگستان هنر‌
 كتابخانه تخصصي فرهنگستان هنر
 مردم و دولت

 
 
 
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه متن محفوظ است.