کاربران گرامی : لطفاً برای سفارش و خرید کتاب به سایت جدید مؤسسۀ متن به آدرس matnpub.ir مراجعه و یا با شماره تلفن 66951655 تماس حاصل فرمایید.
معماری و شهر سازی
عنوان کتاب : سکونت در محله - روایتی از شکل گیری محلۀ دولت تهران در دورۀ ناصری

قیمت : 485,000 ریال

سکونت در محله

روایتی از  شکل گیری محلۀ دولت تهران در دورۀ ناصری

 

نویسنده : سمیرا فتحی با مقدمۀ دکتر زهرا اهری

شابك: 5- 298-232-964-978

چاپ اول؛ 1399

شومیز، وزیری؛ 176 ص

قیمت : 485/000 ریال

وزن : 295  گرم

 

این کتاب پژوهشی در باب تاریخ معماری و شهرسازی تهران در زمان ناصرالدین شاه قاجار است. در اواخر سدۀ سیزدهم هجری، گسترش شهر تهران و شکل‌گیری محله های مسکونی جدید در دارالخلافۀ ناصری فرصتی تازه به بانیان معماری و عاملان شهرسازی داد تا نیازها و خواست‌های نوظهور جامعۀ در حال دگرگونی ایران را در کالبد و نوع زندگی تازه در محلههای جدید شهر محقق کنند. محلۀ دولت یکی از مهم‌ترینبخش‌های شهر جدید بود که عناصر ضروری برای زندگی مدرن را در خود جای داد و با نوع معماری و بافت شهری متفاوت پاسخی به نیازهای جامعه بود.

در مقام نخستین پژوهش متمرکز بر تاریخ محلۀ دولت و گسترش تهران بر اساس منابع دست اول نوشتاری و شواهد تصویری، شامل اسناد تاریخی، روزنامه‌ها، خاطرات شخصی، عکسها، نقشه‌ها و آمار دارالخلافۀ ناصری، این کتاب در پی ارائۀ روایتی تاریخی از فرایند تحولات تهران در این دوره و شیوۀ سکونت ساکنان در این محله است. تاریخ شکل‌گیری محلۀ دولت مثال بارزی است از چگونگی تطابق محیط مصنوع با تحولات فرهنگی و اجتماعی تهران در دورۀ گذار تاریخ معماری و شهرسازی ایران.

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
جستجو
 فروشگاه اینترنتی
 
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه متن محفوظ است.