کاربران گرامی : لطفاً برای سفارش و خرید کتاب به سایت جدید مؤسسۀ متن به آدرس matnpub.ir مراجعه و یا با شماره تلفن 66951655 تماس حاصل فرمایید.
هنرهاي تجسمي
عنوان کتاب : سه مثنوی همای و همایون، کمال نامه و روضةالانوار خواجوی کرمانی

قیمت : 1,400,000 ریال

سه مثنوی
همای و همایون، کمال نامه و روضةالانوار
خواجوی کرمانی
 
 
 
به خط میرعلی تبریزی
۹۷۸ -۹۶۴ -۲۳۲ -۲۰۷ - شابک: ۷
۱۳۹۳؛ چاپ اول
رحلی؛ ۲۲4 ص
قیمت : 1400000 ریال
وزن : 1.533 گرم
 
 
 
کتاب نفیس مجموعۀ سه مثنوی خواجوی کرمانی، به خط میرعلی بن الیاس تبریزی و 9 مجلس نقاشی، اثر جنید بغدادی، از مهم ترین نسخه های خطی مصور قرن هشتم هجری قمری به بعد است.
علت این اهمیت فوق العاده را باید در چند مؤلفۀ اساسی جستجو کرد؛ اول در کتابت نسخه که از نخستین نمونه های شکل گرفتۀ خوشنویسی نستعلیق است و خط کاتب آن از جهاتی بر خط میرعلی بن حسن تبریزی برتری دارد و می توان آن را به حق سرآغاز خوشنویسی خط نستعلیق ایرانی دانست. دوم در مجالس نقاشی نه گانه آن که در قیاس با دیگر نمونه های پیشین شاهنامۀ دموت و دیگر نگارگری های باقی مانده از نیمۀ قرن هشتم، به کمال و زیبایی بارزی دست پیدا کرده و الگو و سرخطی شده اند برای قالب و قواره و چهارچوب نگارگری ایرانی تا اواخر قرن دهم هجری. سوم در تقسیمات ستونها و صفحه آرایی و قرارگیری نوشته ها در جاهای مناسب صفحات مصور و تذهیب های درون نگاره ها.
نگاره های نه گانۀ کتاب از حیث ترکیب بندی و صحنه آرایی سرفصل تاز های را در سنت نگارگری ایرانی آغاز کرده اند و در طراحی اندام ها و نقوش هندسی آرایه های عمارات و ایجاد تناسب مطلوب میان آنها، برای نسخۀ بعدی معتبری چون « شاهنامۀ بایسنغری » زمینه ساز شده اند. این نسخه با  همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان چاپ و منتشر شده است .
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
جستجو
 فروشگاه اینترنتی
 
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه متن محفوظ است.