کاربران گرامی : لطفاً برای سفارش و خرید کتاب به سایت جدید مؤسسۀ متن به آدرس matnpub.ir مراجعه و یا با شماره تلفن 66951655 تماس حاصل فرمایید.
هنرهاي تجسمي
عنوان کتاب : سبک شناسی خوشنویسان قاجار

قیمت : 650,000 ریال

سبک شناسی خوشنویسی قاجار

 

 

نویسنده: علیرضا هاشمی نژاد
 شابک:2-202-232-964-978
1393 ؛ چاپ اول
رحلی؛ 180ص
قیمت : 650/000 ریال
وزن : 925 گرم
 
 
 
در کتاب« سبک شناسی خوشنویسی قاجار » تحولات فرمی در انواع خطوط رایج دوره قاجار مانند: نسخ، ثلث ، تعلیق،نستعلیق، شکسته نستعلیق، در قالب معرفی سبکهای مشخص با اتکا به ارائه و تحلیل آثار هنرمندان مؤثر در پیدایش انواع سبک تحلیل و بررسی می شود. این تحلیل برپایه تعریفی ویژه از سبک در خوشنویسی انجام می پذیرد که بر اساس آن تولد سبک در اثر پیروی از اصولی مشخص بوسیله تعدادی از هنرمندان در یک دوره است. پایه نظریتعریف فوق این است که، شیوه متعلق به یک هنرمند است و معمولاً اگر شیوۀ هنرمند قابلیت تبدیل به سبک را داشته باشد پیروانی می یابد و ممکن است تبدیل به سبک شود و مراد از سبک شناسی بررسی، نقد و تحلیل ویژگیهای مشترک یا شاخصه های قطعی در آثار هنرمندان آن سبک مشخص است. بنابراین شناخت و تحلیل بیشتر تغییرات شکلی در اندازه حروف، نحوه ترکیب، کرسی و نحوۀ اتصالات در قالبهای مختلف یک قلم، که بر اساسشاخصه های قطعی و مورد توافق ایجاد می شود و نیز لازماست که این ویژگیها از پیوندی درونی و ارتباطی اندام وار برخوردار باشند. موضوع سبک شناسی خوشنویسی است.
در سبک شناسی خوشنویسی قلمهای گوناگون جداگانه مورد تحلیل قرار می گیرند. هر چند می توان کلیت حیاط خوشنویسی یک دوره را نیز بر اساس تحولات سبکی در آن دوره بررسی کرد. در این کتاب همچنین بنا به ضرورت ضمن تعریف اصطلاحات «خوشنویسی» ، «سبک شناسی خوشنویسی » و « زییایی شناسی خوشنویسی » دیدگاه های مؤلف در تحولات تاریخی خطوط نسخ، نستعلیق و شکستة نستعلیق ارائه شده است.
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
جستجو
 فروشگاه اینترنتی
 
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه متن محفوظ است.