کاربران گرامی : لطفاً برای سفارش و خرید کتاب به سایت جدید مؤسسۀ متن به آدرس matnpub.ir مراجعه و یا با شماره تلفن 66951655 تماس حاصل فرمایید.
هنرهاي صناعي
عنوان کتاب : دانشنامۀ مهر و حکاکی در ایران

قیمت : 8,000,000 ریال

دانشنامۀ مهر و حکاکی در ایران

 

 

نویسنده: محمدجواد جدی
978-964-232-187- شابک: 2
1392 ؛ چاپ اول
رحلی؛ 864 ص
بدون قاب: 8,000,000 ریال   
وزن : 4،293 گرم
 
 
 
 
در کتاب حاضر با استناد به مآخذ معتبر تاریخی و ادبی نمایی كلی از موقعیت و جایگاه اجتماعی و هنری مهر از دوران كهن تاكنون ارائه شده و با مروری بر سیر تاریخی هنر حكاكی در ایران، و ارائۀ تصاویری ارزشمند زمینه و انگیزۀ مناسب برای آشنایی علاقه مندان و پژوهشگران فراهم گردیده است. نگارنده در فصل اول به تاریخ مهر و حکاکی در ایران پرداخته و پس از فصل دوم با عنوان « از مهر تا انگشتری » در فصول سوم تا هفتم به بیان تاریخچه  « مهر از آغاز دورۀ هخامنشی تا پایان دوره ساسانی » ، «خط کوفی، خطوط ششگانه و مهرهای دوران اسلامی » ، «مهر و سیر تکاملی خط و خوشنویسی در عصر ایلخانی » و مهر در دوران تیموری، صفوی و قاجار پرداخته است. فصل هشتم « به معرفی حکاکان بزرگ و نحوۀ کار آنان » اختصاص دارد و فصل نهم نیز دربارۀ هنر سجع سازی مهر است.
فصول دهم تا دوازدهم در واقع معرفی مهرهای برخیاز پادشاهان، رجال و شاهزادگان و نیز مهرهای اماکن متبرکه، علمای اسامی، مراجع تقلید و هنرمنداناست. فصل سیزدهم به مهرهای دو کشور پهناور عثمانی در شمال غرب ایران و شبه قارۀ هند درجنوب شرقی ایران اشاره دارد، و سرانجام در فصل چهاردهم با استخراج و شناسایی بیش از 200 واژه و ترکیب گوناگون فرهنگنامه ای از مهر و حکاکی درشعر و ادبیات پارسی آورده شده است.
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
جستجو
 فروشگاه اینترنتی
 
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه متن محفوظ است.