کاربران گرامی : لطفاً برای سفارش و خرید کتاب به سایت جدید مؤسسۀ متن به آدرس matnpub.ir مراجعه و یا با شماره تلفن 66951655 تماس حاصل فرمایید.
نسخۀ الکترونیکی
عنوان کتاب : ایلات بختیاری و لرستان مجموعه مقالات نخستین همایش هنر و فرهنگ عشایر ایران

قیمت : 0 ریال

ایلات بختیاری و لرستان 
مجموعه مقالات نخستین همایش هنر و فرهنگ عشایر ایران

 


به کوشش: کیانوش کیانی هفت‌لنگ
شابک: 1-072-232-964-978
1390؛ چاپ اول
شومیز،رقعی؛ 250 ص

 

خرید نسخه الکترونیکی

کتاب ایلات بختیاری و لرستان که به همت کیانوش کیانی هفت‌لنگ منتشر شده، جلد نخست از مجموعه مقالات نخستین همایش هنر و فرهنگ عشایر ایران است.

فرهنگ و هنر ایالت و عشایر ایران با توجه به تنوع، اصالت و ریشه دار بودن و به اقتضای ویژگی های اقلیمی از مزیت های نسبی جامعۀ ایران محسوب شده و بخشی از سرمایۀ ملی کشور به شمار می رود. خاستگاه هنر ایل، طبیعت و سرچشمه های زلال آن است که اقیانوسی عظیم و ژرف و پدیده ای سازنده و حرکت آفرین است که با نبوغ و خلاقیت زنان و مردان عشایر تکوین یافته و به عنوان بخشی از میراث و سرمایۀ ملی، علی رغم همه ناملایمات و محدودیت ها، سینه به سینه به نسل های بعد منتقل شده است. این میراث گرانقدر، در طول قرن ها هویت خود را حفظ کرده و امروزه به رایگان در اختیار ما قرار گرفته است. پویایی، قدرت و غنای هنر و فرهنگ ایل، به دلیل کاربردی بودن، جزئی از زندگی عشایر است و به لحاظ اصالت و بارور شدن در همزیستی با طبیعت، از قابلیت هایی برخوردار است که می تواند در برابر آسیب ها و تهاجمات فرهنگی، پایداری کرده و مصونیت ایجاد نماید. امروزه، گسترش امواج، صدا، ارتباطات و تصاویر، مرزهای زمینی و هوایی را درهم شکسته و این میراث ارزشمند و گنجینۀ هنر بومی را در معرض تهاجمات و آسیب های جدی قرار داده است. همچنین به دلیل غفلت متصدیان امر و متولیان فرهنگ و هنر و کم توجهی در برنامه های اجرایی، بیش از پیش شکننده شده و برخی از ویژگی های آن نیز در حال فراموشی است. 

فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، با رویکردی مسئولانه و به منظور شناخت مسائل و معضلات هنر و فرهنگ عشایر، زمینه سازی برای فعالیت های پژوهشی، بررسی و شناسایی موارد آسیب دیده و برنامه ریزی برای احیاء و هویت بخشی به ویژگی های فرهنگ و هنرهای اصیل جامعۀ عشایری ایران، بنیانگذار این مهم شد تا بار دیگر گنجینۀ هنر ایالت با واکاوی علمی، شناسایی، حفظ و احیاء گردد. 

به همین منظور، گروه پژوهشی هنر و فرهنگ عشایر، مرکب از نخبگان و اندیشمندان برجسته و دانش آموختۀ عشایر، در مجموعۀ فرهنگستان هنر شکل گرفت تا با درک اهمیت و ضرورت تاریخی آن و به منظور پاسخگویی به نیازهای فرهنگ و هنر عشایر، موارد آسیب دیده، در معرض خطر و یا از یاد رفته را مورد مطالعه و بررسی قرار دهد و راهکارهای لازم را برای بازیابی و احیاء، ارائه نماید. مجموعۀ پیش رو، اولین اثر و بخشی از مقالاتی است که در نخستین همایش هنر و فرهنگ عشایر ایران، ویژۀ استان های چهارمحال و بختیاری، خوزستان، لرستان و اصفهان، در سال ۱۳۸۷ ارائه گردید. 

مجموعه مقالات نخستین همایش هنر و فرهنگ عشایر ایران با عنوان ایلات بختیاری و لرستان، دربردارنده مقالات ارائه شده در این همایش است. 

 

عناوین برخی از مقالات مجموعه حاضر عبارت اند از: بازتاب هنر در زندگی عشایر؛ ظرفیت های نمایشی در سوگچامه دویت خون؛ آداب و رسوم فراموش شده؛ حماسه سرایی و شاهنامه خوانی در ایل بختیاری؛ درآمدی بر زیباشناسی دستبافته های عشایری ایران؛ بررسی نقوش مشترک در گلیم بافته های استان چهارمحال و بختیاری؛ نمایش باران در عشایر بختیاری؛ و تحلیلی بر نقش و رنگ گلیم های عشایر بختیاری. 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
جستجو
 فروشگاه اینترنتی
 
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه متن محفوظ است.