کاربران گرامی : لطفاً برای سفارش و خرید کتاب به سایت جدید مؤسسۀ متن به آدرس matnpub.ir مراجعه و یا با شماره تلفن 66951655 تماس حاصل فرمایید.
نسخۀ الکترونیکی
عنوان کتاب : مكتب نگارگري هرات

قیمت : 0 ریال

مکتب نگارگری هرات

 

یعقوب آژند
شابک: 0-75-2986-964-978
تابستان 1387؛ چاپ اول
وزیری، شومیز ؛
480 ص
چاپ تمام

 

خرید نسخۀ الکترونیکی

 

کتاب مکتب نگارگری هرات اثری از دکتر یعقوب آژند، پژوهشگر تاریخ هنر ایران و استاد دانشگاه تهران است.

مکتب نگارگری هرات در زمان زمامداری شاهرخ در هرات پایه‌گذاری شد و در دوره سلطان حسین بایقرا پیشرفت زیادی کرد. اما رشد آن در سال ۱۵۰۷ میلادی با حمله ازبک‌ها متوقف شد.

سنت کارگاهی که رهاورد ورود ایلخانان به ایران بود در این دوران نیز تداوم یافت و کارگاه بایسنقر میرزا و سپس کارگاه سلطان حسین بایقرا مرکز فعالیت هنرمندان مکتب هرات گردید.

آژند در این کتاب ابتدا با بررسی و ارزیابی مرحلۀ پیشین مکتب هرات در روزگار شاهرخ و بایسنقرمیرزا، خصوصیات خاصی را در نگارگری ایران پیش رو نهاده که می‌توان از آن به عهد رشد مکتب هرات تعبیر کرد و سپس به بررسی مرحلۀ پسین مکتب هرات و درواقع عهد بلوغ یا دورۀ مترقی مکتب هرات پرداخته که مرحلۀ کمال فنون نگارگری هم به شمار می‌آید؛ و در نهایت بخش انتهایی به معرفی و تحلیل آثار دو هنرمند چهره‌مند و برجسته‌ استاد محمد سیاه‌قلم و استاد کمال‌الدین بهزاد اختصاص یافته؛ دو هنرمندی که وسعت اطلاعات و توانایی طبع و باریک‌بینی آنها مکتب هرات را استوار و دلاویز کرده و از آنها چهره‌ای اسطوره‌ای می‌سازد. 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
جستجو
 فروشگاه اینترنتی
 
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه متن محفوظ است.