کاربران گرامی : لطفاً برای سفارش و خرید کتاب به سایت جدید مؤسسۀ متن به آدرس matnpub.ir مراجعه و یا با شماره تلفن 66951655 تماس حاصل فرمایید.
اخبار > کتاب جامع التواریخ حسنی- بخش تاریخ سلجوقیان منتشر شد.


 
   کتاب جامع التواریخ حسنی- بخش تاریخ سلجوقیان منتشر شد.
 

جامع‌التواریخ حسنی برای عصر سلجوقیان به‌ویژه سلطان سنجر از منابع مفصل تاریخی به شمار می‌رود؛ با وجود این، تا به حال در این باره تحلیل و نقدی فراگیر انجام نشده است. اهمیت خاص جامع‌التواریخ حسنی برای تاریخ سلجوقیان در استفاده ار نقل‌قول‌های منابعی چون سنجرنامه (رزم‌نامه سنجری و یا روزنامه سنجری) است که مؤلف در اثنای اثرش مرتب اسم آنها را ذکر می‌کند. اگرچه مؤلف سنجرنامه که توسط حسنی یزدی ذکر می‌شود به طور قطع و یقین مشخص نیست، در عین حال معلوم می‌شود سنجرنامه‌ای که ابن‌اسفندیار مؤلف کتاب تاریخ طبرستان در قرن هشتم/شانزدهم از آن نام می‌برد همان اثر است. به هر حال اثری که امروزه نشانی از آن در دست نیست، از مهم‌ترین منابع مربوط به تاریخ سلجوقیان به شمار می‌رود؛ به‌ویژه اطلاعات ریزی که از دورۀ سلطان سنجر ارائه می‌گردد، بر اهمیت این اثر می‌افزاید. مشخص است بخشی از این اطلاعات برگرفته از اثر منظوم تواریخ آل سلجوق است که امروزه نشانی از آن نیست. م. آ. کویمن اهمیت اطلاعاتی را که حسنی یزدی دربارۀ عصر سلطان سنجر و به‌ویژه جنگ قطوان ارائه می‌دهد یادآوری می‌کند.

کتابِ «جامع‌التواریخ حسنی » ،در 346 صفحه و به قیمت 580،000 ریال، منتشر شده است. علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به نشانی خیابان ولیعصر،  نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره 1550، کتابفروشی مؤسسۀ متن فرهنگستان هنر، مراجعه و یا از طریق همین سامانه نسبت به خرید اینترنتیاین کتاب اقدام نمایند .

 

   زمان انتشار: دوشنبه ١٤ مهر ١٣٩٩ - ١٥:٠١ | نسخه چاپي

خروج
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
جستجو
 فروشگاه اینترنتی
 
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه متن محفوظ است.